Váš košík je prázdny.0,- €

Atopický ekzém a možnosti v bylinnej terapii

vložený: 02. 06. 2017

Atopický ekzém z pohľadu alternatívnej medicíny, jeho prejavy, príčiny, odporúčania a možnosti v bylinnej terapii.

Čo je atopický ekzém?

Atopický ekzém je kožný prejav prehnanej reakcie organizmu na dráždivý podnet. Je to autoimunitná porucha, t.z. vlastný imunitný systém nepracuje správne a spustí prehnanú (alergickú) reakciu na podnety, na ktoré zdravý organizmus nereaguje. Nie je to len kožné ochorenie. Atopický ekzém je dedičný, ak má jeden z rodičov atopický ekzém, astmu alebo sennú nádchu, je pravdepodobnosť, že dieťa ochorie ekzémom 60 %. Ak sú alergici obaja rodičia, pravdepodobnosť je 80 %. Autoimunitné poruchy sú dedičné dispozície, môžu nastať v akomkoľvek veku, u niekoho už v detstve a u niekoho aj v staršom veku. Atopický ekzém nie je nákazlivý!

Prejavy atopického ekzému:

Prejavuje sa červenou svrbiacou kožou, ktorá je suchá, prípadne popraskaná, zapálená až mokvajúca. Môžu sa objaviť drobné svrbiace pupienky, zhrubnutá až olupujúca sa koža. Ľudia trpiaci atopickým ekzémom majú znížený prah pre svrbenie, čo znamená, že aj malé podráždenie kože vyvolá svrbenie, ktoré núti k škriabaniu a vedie k podráždeniu kože a k zhoršeniu ekzému s ešte silnejším svrbením. Uzatvára sa tak kruh svrbenie – škriabanie – ekzém – svrbenie. Svrbenie sa tiež môže zhoršovať pri zmenách teploty, nosením vlnených a umelohmotných odevov, pri spotení a pri strese. Koža atopikov je zvýšene suchá kvôli nedostatku lipidov, tzv. ceramidov, schopných viazať vodu. Priebeh ochorenia je chronický, striedajú sa obdobia zhoršovania a fáze kľudu.

Príčiny atopického ekzému:

Príčinou atopického ekzému je porucha imunity, resp. autoimunitná porucha, to znamená, že určitá látka alebo látky (tzv. alergény) spustia prehnanú reakciu imunitného systému (alergickú reakciu) s prejavom na koži. Môžeme ich rozdeliť do troch skupín:

  1. POTRAVINY: potravinovými alergénmi sú najmä: kravské mlieko (bielkovina kravského mlieka alebo laktóza), vajíčka (najmä bielok), obiloviny a pekárenské výrobky s obsahom lepku (najmä pšeničné), ovocie (citrusové plody, exotické ovocie, jahody ale aj jablko, broskyňa, maliny, ríbezle a pod.), zelenina (rajčiny, zeler ...), orechy (najmä arašidy), ryby a morské živočíchy, sója, sladidlá (cukor, med, sladkosti), kakao, koreniny, konzervačné látky, potraviny s obsahom histamínu (tzv. histamínová intolerancia), obecne môžeme povedať, že sa jedná potravinové intolerancie.
  2. FAKTORY PROSTREDIA: peľ, prach, roztoče, srsť a perie zvierať, pracie prostriedky, dráždivé mydlá, agresívna kozmetika, chemické látky, oblečenie z vlny a umelých vlákien, zmeny teplôt a vlhkosti, rozčúlenie, stres a pod .
  3. KRÍŽOVÉ REAKCIE: jedná sa o kombináciu potravinových intolerancií s faktormi prostredia (napr. je známa krížová alergia na jablko a peľ brezy a pod.)  

Možnosti v bylinnej terapii:

Atopický ekzém sa v klasickej medicíne zvykne liečiť povrchovo a to rôznymi masťami, krémami, prípadne kúpeľmi, efekt však zväčša nie je dlhodobý a nejedná sa o liečbu príčiny tohto ochorenia. Taktiež sa sústreďuje pozornosť na zisťovanie možných alergénov, aby mal človek možnosť alergénu sa vyhnúť (problém však ostáva, nerieši sa, len sa mu človek vyhýba). V bylinnej terapii sa sústreďuje pozornosť na vnútorné príčiny t.z. autoimunitné poruchy, alergie a intolerancie, terapia je preto vnútorná a prebieha tzv. modelovaním imunity a zabezpečením zdravého rastu kožných buniek. Koža rastie smerom zvnútra von, efekt preto nie je okamžitý, vyžaduje dlhodobejšie pôsobenie a zo začiatku môže dôjsť aj k zhoršeniu stavu (telo má tendenciu sa čistiť, tlačiť poruchu smerom von na pokožku a poškodených buniek sa zbavovať), toto je však len dočasný stav, čoskoro pominie a ložiská ekzému začnú postupne miznúť. Pod ekzémom má koža zníženú pigmentáciu, preto sa môžu objavovať biele fľaky na koži, vyžaduje to cca 2 letné sezóny na slniečku a tón pokožky sa zjednotí.

Možnosti v bylinnej terapii pri atopickom ekzéme u detí:

Bylinná terapia je vhodná pre deti od 3 roku veku. Odporúčame užívanie Bylinných kvapiek AE 2 x denne toľko kvapiek koľko má dieťa rokov, a keďže u detí je vhodné podporiť aj správnu funkciu lymfatického  systému Bylinný prášok A9 večer ¼ kávovej lyžičky. Koža zväčša svrbí, je preto možné použiť na najviac svrbivé miesta pár kvapiek Tinktúry na potieranie. Na vonkajšie ošetrenie je vhodná pre deti mastička Nechtík, ktorá pomôže vyhojiť kožu. Ak je ekzém veľmi svrbivý, dieťa sa veľmi škriabe, hrozí riziko infekcie, vtedy je vhodná mastička Lastovičník.  Na umývanie ekzematickej pokožky je vhodné používať prírodné neparfémované mydlo s obsahom kozieho mlieka .   

Možnosti v bylinnej terapii pri atopickom ekzéme u dospelých:

Dospelým odporúčame užívanie Bylinných kvapiek AE ráno 30 kvapiek a Bylinných kvapiek EP večer 30 kvapiek večer. V prípade, že sa u atopika vyskytnú aj zväčšené lymfatické uzliny alebo opuchy (napr. očí a pod.) je vhodné aj užívanie Bylinného prášku A9 raz denne. U dospelých atopikov sa často pridružia aj alergie v dýchacom systéme ( napr. peľ, prach a pod., astma, senná nádcha...), vtedy odporúčame aj Bylinné kvapky AB raz denne 30 kvapiek. Koža zväčša svrbí, je preto možné použiť na najviac svrbivé miesta pár kvapiek Tinktúry na potieranie. Na vonkajšie ošetrenie, ak je ekzém veľmi svrbivý, je vhodná mastička Lastovičník. Ak je veľmi suchá koža s tendenciou olupovať sa alebo dokonca praskať je vhodná mastička Dvojzub. Občas sa môžu objavovať dokonca mokvajúce ložiská, vtedy odporúčame mastičku ŠalviaNa umývanie ekzematickej pokožky je vhodné používať prírodné neparfémované mydlo s obsahom kozieho mlieka .   

Všetky uvedené prípravky je možné zakúpiť si v našom e-shope alebo v predajniach, s ktorými spolupracujeme.

Odporúčania pri bylinnej terapii:

  1. Vylúčiť zo stravy citrusové plody a výrobky z nich a prípadne aj iné exotické ovocie.
  2. Vylúčiť zo stravy kakao, oriešky a výrobky, ktoré ich obsahujú.
  3. Obmedziť konzumáciu kravského mlieka a výrobkov z neho, nahradiť sa dá kozím mliekom. Prípadne dajte prednosť kyslomliečnym výrobkom s probiotickou kultúrou alebo užívaniu vhodných probiotík.
  4. Čiastočne obmedziť potraviny s vysokým obsahom lepku (chlieb, pečivo, cestoviny, sušienky, zákusky ...).
  5. Nepiť ovocné a bylinkové čaje, ktoré obsahujú kvety. Nahradiť sa dajú čajmi vyrobenými z listov, koreňov alebo semien rastlín.
  6. Osvedčil sa čaj Rooibos – tento čaj patrí do skupiny prírodných antihistaminík (utišuje pocit svrbenia).
  7. Vhodná je konzumácia esenciálnych mastných kyselín, napr. v podobe za studena lisovaných olejov (napr. ľanový, tekvicový, konopný a pod.).
  8. Ak je pokožka veľmi narušená, na ukľudnenie pomáha pridať do kúpeľa zápar zo Slezu maurského (lesného).
  9. Pokožku je potrebné pravidelne premasťovať (min. 2 x za deň). Ložiská ekzému nie je vhodné prelepovať ani obväzovať, koža sa rýchlejšie hojí ak „dýcha“, je na vzduchu.
  10. Opatrné slnenie (nie medzi 11.00 – 15.00 h.) a morská voda majú na ekzematickú pokožku blahodárny vplyv.
  11. Oblečenie, ktoré je priamo v styku s pokožkou musí byť z bavlny. Vhodné je používanie jemných pracích prostriedkov napr. Mydlové vločky.

Jedná sa o prírodnú terapiu, jej dĺžka je preto individuálna, každý ľudský organizmus je jedinečný a môže reagovať odlišne. Zväčša sa však jedná o dlhodobejšiu  (niekoľkomesačnú) terapiu. Po vymiznutí všetkých ložísk je vhodné užívať bylinnú terapiu ešte 1 mesiac, pričom sa môžu postupne zaraďovať do jedálničku všetky potraviny. Ak nenastane žiadna kožná reakcia, terapia sa môže ukončiť.

 Tím Dedík a dcéry

Krátke správy

Od 17.4.-18.4.2024 sme na školení, vaše telefonáty, emaily a objednávky budeme postupne vybavovať od 19.4.2024. Ďakujeme za pochopenie.

pán Dedík poskytuje osobné konzultácie v Nemšovej a Piešťanoch. Objednávať sa môžete telefonicky na čísle 0948009788 alebo mailom na info@dedikadcery.sk.

Ako byť zdravý ak všade okolo vyčíňajú vírusy? Zásadnú rolu hrá imunita a prevencia. Osvedčené rady a postupy nájdete na našej web stránke v sekcii "ČLÁNKY".

Rýchly kontakt

Potrebujete s niečim poradiť, alebo máte nejakú pripomienku?

S radosťou Vám pomôžeme!

info@dedikadcery.sk