Váš košík je prázdny.0,- €

Slez maurský ( Malva mauritiana )

vložený: 18. 09. 2014

Po dlhšej dobe by sme Vám radi predstavili ďalšiu krásnu bylinku, teda skôr bylinu, keďže vie vyrásť až do výšky 2 metrov a jej fialové kvety majú v priemere asi  5 cm. 

Slez maurský ( Malva mauritiana ) je dvojročná až trvácna rastlina, pochádza zo Stredomoria, odkiaľ sa dostala aj do našich záhrad, kde ju mnohí pestujú ako okrasnú rastlinu. Všetky druhy slezov patria k nápadne pekným rastlinám. Veľmi často sa zamieňa so Slezom lesným ( Malva sylvestris ), pri zbere a spracovaní sa však netreba ničoho obávať, keď že účinky oboch týchto bylín sú veľmi podobné. Listy sú dlhostopkaté, striedavé, dlaňovito 3-7 laločnaté, šírka a dĺžka listovej čepele je skoro rovnaká. Kvety sú červenofialovej farby s tmavšími pásikmi. Celá bylina je riedko chlpatá. Plod dozrieva na okrúhly, ploský, diskovitý plod, rozpadajúci sa na niekoľko jednosemenných častí – tvrdiek. Veľmi ľahko sa rozmnožuje semenami.

Zbierajú sa kvety ( Flos malvae ) a listy ( Folium malvae ). Kvety aj listy sa zberajú ručne  za pekného a slnečného počasia. Listy sa odtrhávajú s čo možno najkratšou stopkou, a vyberajú sa len zdravé, bez napadnutia hrdzou slezovou. Kvety aj listy sa náchylné na zaparenie, preto odporúčame sušiť ich vo veľmi tenkej vrstve, prípadne v sušiarni pri teplote okolo 30 C.  Správne usušené musia šušťať ako papier a farba kvetov sa postupne zmení do fialova, prípadne do modra.

Účinnou obsahovou látkou je sliz ( až 20% ), triesloviny a silica. Prítomný je aj šťaveľan vápenatý, pektín, cukor, v kvetoch antokyannové farbivo malvín, vitamín C.

Použitie tejto byliny je naozaj široké. Vnútorne sa používa proti katarom a zápalom hrdla a hrtanu, pôsobí protizápalovo, rozpúšťa hlien, pomáha pri dráždivom kašli. Je účinný aj pri podráždení sliznice zažívacieho traktu, pomáha aj pri veľkých hnačkách a je vhodný aj pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika.

Zvonka sa používa na hojenie hnisavých rán, pri zápaloch v ústnej dutine ako kloktadlo, je vhodný pri popáleninách a na výplachy zapálených očí. Vrelo odporúčame vonkajšie použitie pri kožných zápaloch, atopickom ekzéme a psoriáze.

Droga je netoxická,  nezistili sa žiadne vedľajšie účinky ani pri dlhodobom užívaní.

Jednoduchý recept na vonkajšie použite, ktorý si viete pripraviť doma a ktorý odporúčame aj našim klientom trpiacich ekzémom a psoriázou.

Približne 2 polievkové lyžice usušeného kvetu Slezu maurského ( prípadne Slezu lesného ), zalejeme asi 500 ml studenej vody, zakryjeme, necháme macerovať aspoň 8 hodín. Potom mierne prihrejeme asi na 40 až 50 stupňov C, vznikne nám trošku slizovitý výluh. Tento výluh môžeme buď pridať do kúpeľa, urobiť obklad, tak že namočíme do výluhu bavlnenú handričku a priložíme na postihnuté miesto alebo omývať kožu na poškodených a svrbiacich miestach, následne už neoplachovať čistou vodou. Upokojí svrbenie, zmierni zápal a zároveň zanechá jemný ochranný film. Tento kúpel je vhodný aj pri fimóze u chlapcov. 

Kvet Slezu maurského môžete kúpiť v našom e-shope tu

 

Tím Dedík a dcéry

Krátke správy

pán Dedík poskytuje osobné konzultácie v Nemšovej a Piešťanoch. Objednávať sa môžete telefonicky na čísle 0948009788 alebo mailom na info@dedikadcery.sk.

Ako byť zdravý ak všade okolo vyčíňajú vírusy? Zásadnú rolu hrá imunita a prevencia. Osvedčené rady a postupy nájdete na našej web stránke v sekcii "ČLÁNKY".

Naše bylinné kvapky a prípravky zakúpite v obchodoch v Dubnici nad Váhom, Trenčíne, Piešťanoch a Trenčianskych Tepliciach, viac info v sekcii Predajne

Rýchly kontakt

Potrebujete s niečim poradiť, alebo máte nejakú pripomienku?

S radosťou Vám pomôžeme!

info@dedikadcery.sk