Váš košík je prázdny.0,- €

Slez maurský ( Malva mauritiana )

vložený: 18. 09. 2014

Po dlhšej dobe by sme Vám radi predstavili ďalšiu krásnu bylinku, teda skôr bylinu, keďže vie vyrásť až do výšky 2 metrov a jej fialové kvety majú v priemere asi  5 cm. 

Slez maurský ( Malva mauritiana ) je dvojročná až trvácna rastlina, pochádza zo Stredomoria, odkiaľ sa dostala aj do našich záhrad, kde ju mnohí pestujú ako okrasnú rastlinu. Všetky druhy slezov patria k nápadne pekným rastlinám. Veľmi často sa zamieňa so Slezom lesným ( Malva sylvestris ), pri zbere a spracovaní sa však netreba ničoho obávať, keď že účinky oboch týchto bylín sú veľmi podobné. Listy sú dlhostopkaté, striedavé, dlaňovito 3-7 laločnaté, šírka a dĺžka listovej čepele je skoro rovnaká. Kvety sú červenofialovej farby s tmavšími pásikmi. Celá bylina je riedko chlpatá. Plod dozrieva na okrúhly, ploský, diskovitý plod, rozpadajúci sa na niekoľko jednosemenných častí – tvrdiek. Veľmi ľahko sa rozmnožuje semenami.

Zbierajú sa kvety ( Flos malvae ) a listy ( Folium malvae ). Kvety aj listy sa zberajú ručne  za pekného a slnečného počasia. Listy sa odtrhávajú s čo možno najkratšou stopkou, a vyberajú sa len zdravé, bez napadnutia hrdzou slezovou. Kvety aj listy sa náchylné na zaparenie, preto odporúčame sušiť ich vo veľmi tenkej vrstve, prípadne v sušiarni pri teplote okolo 30 C.  Správne usušené musia šušťať ako papier a farba kvetov sa postupne zmení do fialova, prípadne do modra.

Účinnou obsahovou látkou je sliz ( až 20% ), triesloviny a silica. Prítomný je aj šťaveľan vápenatý, pektín, cukor, v kvetoch antokyannové farbivo malvín, vitamín C.

Použitie tejto byliny je naozaj široké. Vnútorne sa používa proti katarom a zápalom hrdla a hrtanu, pôsobí protizápalovo, rozpúšťa hlien, pomáha pri dráždivom kašli. Je účinný aj pri podráždení sliznice zažívacieho traktu, pomáha aj pri veľkých hnačkách a je vhodný aj pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika.

Zvonka sa používa na hojenie hnisavých rán, pri zápaloch v ústnej dutine ako kloktadlo, je vhodný pri popáleninách a na výplachy zapálených očí. Vrelo odporúčame vonkajšie použitie pri kožných zápaloch, atopickom ekzéme a psoriáze.

Droga je netoxická,  nezistili sa žiadne vedľajšie účinky ani pri dlhodobom užívaní.

Jednoduchý recept na vonkajšie použite, ktorý si viete pripraviť doma a ktorý odporúčame aj našim klientom trpiacich ekzémom a psoriázou.

Približne 2 polievkové lyžice usušeného kvetu Slezu maurského ( prípadne Slezu lesného ), zalejeme asi 500 ml studenej vody, zakryjeme, necháme macerovať aspoň 8 hodín. Potom mierne prihrejeme asi na 40 až 50 stupňou C, vznikne nám tmavo modrý, trošku slizovitý výluh. Tento výluh môžeme buď pridať do kúpeľa ( najmä deťom ), alebo omývať kožu na poškodených a svrbiacich miestach, následne už neoplachovať čistou vodou. Upokojí svrbenie, zmierni zápal a zároveň zanechá jemný ochranný film. Tento kúpel je vhodný aj pri fimóze u chlapcov. 

Kvet Slezu maurského môžete kúpiť v našom e-shope tu

 

Tím Dedík a dcéry

Krátke správy

Dovoľujeme si Vás upozorniť že zásielky cez e-shop na dobierku sú až do odvolania možné uhradiť iba platobnou kartou priamo kuriérovi. V prípade ak máte záujem Vašu objednávku zaplatiť predom prevodom na účet, prosíme Vás uveďte nám to do poznámky.

Vzhľadom na aktuálnu situáciu spojenú s COVID-19 a prijaté karanténne opatrenia v SR sme sa v záujme zdravia nás všetkých rozhodli, že rušíme osobné konzultácie a poradenstvo v Nemšovej až do odvolania. Sme Vám k dispozícii na telefóne alebo mailom.

Ako byť zdravý ak všade okolo vyčíňajú vírusy? Zásadnú rolu hrá imunita a prevencia. Osvedčené rady a postupy nájdete na našej web stránke v sekcii "ČLÁNKY".

Rýchly kontakt

Potrebujete s niečim poradiť, alebo máte nejakú pripomienku?

S radosťou Vám pomôžeme!

info@dedikadcery.sk