Váš košík je prázdny.0,- €

Priezračná, čistá a zdravá = VODA

vložený: 18. 10. 2013

čo ste možno vedeli a možno nevedeli o vode a jej účinkoch na zdravie...

Čo je voda? Je to chemická zlúčenina vodíka a kyslíka... To predsa všetci vieme. Ale vedeli ste že?
- Našu planétu Zem tvorí zo 75 % voda ( len 25% je súš) ale iba 1 % je použiteľné na pitie. Ostatná voda je tzv. "slaná voda" a nachádza sa najmä v oceánoch a moriach. Voda, ktorú využívame, je od vzniku sveta stále rovnaká, v podstate jej ani nepribúda ani neubúda, voda, ktorú dnes pijeme kedysi možno uhasila smäd dinosaurovi.
- Až deväť z desiatich živých organizmov na zemi žije vo vode. Tie ostatné potrebujú vodu k svojmu prežitiu. Platí tu pravidlo nie je voda, nie je život.
- Voda dokáže rozpustiť skoro všetko, čo jej príde do cesty, existuje len nepatrné množstvo prvkov, ktoré sa vo vode nerozpustia.
- Krv človeka je tvorená z 91 % z vody, až 55-65% hmotnosti dospelého človeka je voda a takmer 80 % hmotnosti novorodenca tvorí voda.
- Voda nemá žiadne kalórie a predsa je to hlavný zdroj energie v našom tele.

Voda je pre nás nenahraditeľná. Pomáha mám roznášať po tele živiny, vitamíny, minerálne látky a stopové prvky. Dokáže odplaviť z nášho tela škodlivé látky a chráni nás pred prehriatím, pretože funguje ako chladiaca kvapalina.

Len zopár účinkov vody na naše zdravie.
- pomáha pri chudnutí - vypitím ½ litra vody sa zrýchľuje metaboliszmus a nastáva proces spaľovania a tým aj chudnutia,
- pomáha odstrániť z tela toxíny a tým vyzeráme zdravšie a krajšie, naša pokožka je vypnutejšia, jasnejšia a žiarivejšia,
- dokáže prečistiť črevá a tým pomáha k lepšej výžive celého organizmu,
- veľmi účinne pomáha bojovať s baktériovou alebo vírusovou infekciou,
- zvyšuje produkciu svalovej hmoty a nových krvných buniek,
- ak trpíme kŕčmi alebo bolesťami, vypitím dvoch pohárov vody nám do troch minút dokáže poskytnúť značnú úľavu, do 8 minút bolesť a kŕče úplne zmiznú,
- je dokázané, že ak sa napijeme vody, zníži sa kyslosť v ústach až o 61 percent.

V správnych dávkach, správny nápoj a v správnom čase.
Strata tekutín u dospelého človeka je priemerne 2-3 litre denne. Pri vyššom fyzickom výkone a potení a vyšších teplotách môže byť i oveľa väčšia. Močom sa pritom vylúči približne 1,5 litra, zbytok je vylúčený potením alebo je spotrebovaný metabolickými procesmi. Nemusíme sa však báť časť vody telu zabezpečíme už v strave, napr. polievkami, ovocím, zeleninou a potravinami obsahujúcimi vodu. Ostatné by sme mali vypiť. Priemerne je to približne 2 litre tekutiny denne. Každý sme však iný a preto máme aj inú potrebu tekutín. Nenúťme sa do pitia ale ani naň nezabúdajme. Najvhodnejšie je pitie po malých dávkach a naopak nevhodné je vypiť veľké množstvo tekutín naraz, pretože telo si ich nedokáže uložiť do zásob a v podstate len „pretečú“ našim organizmom. Pri dobrom pitnom režime nepocítime nikdy smäd. Smäd v žiadnom prípade nie je prirodzený ani bežný stav. Nemali by sme ho potlačovať a ani vôbec zažívať. Pozor však ak je ľudské telo dlhodobo dehydrované, mechanizmus pocitu smädu sa „vypne“ - často sa to stáva u starších ľudí, vtedy by sa práve mali napiť. Deťom by sme nemali brániť v pití vždy keď majú chuť, a to v akúkoľvek dennú, či nočnú hodinu. Najlepšie je piť čistú vodu, ideálom je pramenitá voda ale pre nás obyčajných ľudí, ktorý sme napojený na obecný, či mestský vodovod postačí aj voda z vodovodu, stačí ju len nechať cca 5 minúť postáť aby z nej vyprchal chlór. Mala by byť aspoň izbovej teploty, nie príliš studená. Môžeme z nej variť čajíky alebo ju riediť s ovocnými šťavami. Ak máme tú možnosť, voda by sa mala prepravovať v skle alebo v kovových termoskách. Voda v plastových fľašiach, ak bola vystavená teplote viac ako 60 °C, môže obsahovať dioxíny, ktoré sa z plastov uvoľňujú a sú zdraviu škodlivé.

Vieme, že je potrebné piť veľa vody ale dôležité je aj načasovanie:
- pohár vody hneď po prebudení podporuje správnu funkciu našich vnútorných orgánov,
- pohár vody pol hodinu pred jedlom prospieva tráveniu, a pomáha vyplavovať škodliviny z tela, posiluje lymfatický systém, a je nepostradatelný pri tvorbe tráviacich enzýmov, vďaka ktorým získavame z jedla potrebné živiny a energiu,
- pohár vody pred kúpeľom znižuje krvný tlak,
- pohár vody pred spaním pomáha predchádzať krvácaniu do mozgu a srdečnému záchvatu,
- nie je vhodné piť počas jedla alebo tesne po jedle.

Voda je pre nás samozrejmosťou a predsa je tak vzácna, nenapodobiteľná a nepostradateľná pre naše zdravie i náš život. Voda je najväčší zázrak, aký nám príroda poskytla.

Tím Dedík a dcéry

Krátke správy

V e-shope sme doplnili limitovanú edíciu našich bylinkových čajíkov, vhodné aj ako milý darček k Vianociam

pán Dedík opäť poskytuje osobné konzultácie. Objednávať sa môžete telefonicky na čísle 0948009788 alebo mailom na info@dedikadcery.sk.

Ako byť zdravý ak všade okolo vyčíňajú vírusy? Zásadnú rolu hrá imunita a prevencia. Osvedčené rady a postupy nájdete na našej web stránke v sekcii "ČLÁNKY".

Rýchly kontakt

Potrebujete s niečim poradiť, alebo máte nejakú pripomienku?

S radosťou Vám pomôžeme!

info@dedikadcery.sk