Váš košík je prázdny.0,- €

5 krokov k očisteniu organizmu - detoxikácii

vložený: 07. 05. 2020

Ako podporiť čistiace mechanizmy v našom tele a zbaviť sa škodlivín.

V modernej spoločnosti sme denne ohrozovaní množstvom toxických látok. V potravinách nájdeme škodlivé konzervanty, farbivá, pesticídy, ťažké kovy, hormóny a iné nebezpečné látky. Používame chemické látky v kozmetike, drogérii a čistiacich prostriedkoch. Vzduch je kontaminovaný priemyselnou výrobou a dopravou. Mnohí ľudia sú odkázaní na každodenné alebo príležitostné užívanie chemických liekov a liečiv. V neposlednom rade aj v našom samotnom tele vznikajú tzv. splodiny metabolizmu (cholesterol, kyselina močová a pod.). Našťastie ľudský organizmus má schopnosť sa čistiť resp. detoxikovať. Táto schopnosť môže byť u každého človeka iná, je závislá na zdravotnom stave človeka, jeho životnom štýle a stravovaní ale aj na genetickej výbave. Samozrejme je možné túto schopnosť veľmi účinne podporiť. Čistiaca schopnosť organizmu je najvyššia najmä v tomto období ale detox môžeme robiť kedykoľvek počas roka ak je k tomu dôvod. Orgány, ktoré sa podieľajú na vyčistení organizmu od toxických látok sú hlavne pečeň, ľadviny, hrubé črevo, pľúca, lymfatický systém a koža. Existuje mnoho návodov na detoxikáciu, my Vám ponúkame ten náš.

Detoxikácia v 5 krokoch

 1. Úprava a odľahčenie jedálnička
 2. Pitný režim
 3. Podpora orgánov podieľajúcich sa na detoxikácii bylinkami, resp. bylinnými prípravkami
 4. Pohyb
 5. Nastavenie psychiky a relaxácia

Optimálna dĺžka detoxikácie je 14-30 dní, záleží na konkrétnom človeku, u niekoho môže trvať aj dlhšie. Sú samozrejme možné aj veľmi rýchle a radikálne detoxikačné kúry, tie však môžu v tele vytvárať stres.

Kedy detoxikáciu neodporúčame:

 • pre deti mladšie ako 15 rokov (detský organizmus má pomerne vysokú schopnosť detoxikácie, t.z. nie je to potrebné a ak, tak iba v ojedinelých prípadoch)
 • pre tehotné a kojace ženy
 • pre osoby s rozsiahlymi alebo chronickými kožnými ochoreniami – cez pokožku sa telo tiež čistí a priebeh týchto ochorení sa pri detoxe môže zhoršiť (neplatí pre psoriázu, lupienku)
 • pre osoby, ktoré v blízkej dobe plánujú operáciu
 • pre osoby, ktoré sa v blízkej dobe chystajú vycestovať do iného klimatického pásma
 • pri chronických alebo závažných ochoreniach čistiacich orgánov je vhodné sa poradiť s lekárom

1. Úprava a odľahčenie jedálnička.

Zásady stravovania pri detoxikácii sú pomerne jednoduché. Je potrebné vyradiť alkohol, cukor aj hnedý, samozrejme všetky sladkosti, dochucovadlá a chemické prísady, potraviny a nápoje s konzervačnými látkami a umelými farbivami, sýtené nápoje a údenárske výrobky. Živočíšne produkty by sa mali obmedziť na minimum, červené mäso nejesť vôbec. Taktiež je vhodné obmedziť kofeínové nápoje, okrem zeleného čaju. Naopak strava by mala byť založená na veľkom podiele zeleniny a ovocia, kvalitných obilnín a semiačok, prípadne naklíčených potravín. Ideálne ak je zelenina a ovocie surové alebo len krátko tepelne spracované. Vhodné je používať do jedál zelené vňate a zelené potraviny, napríklad pažitka, medvedí cesnak, mladá cibuľka, pór, petržlenová vňať a pod. Podiel vlákniny v strave je pri detoxikácii zásadný. Strava by mala byť pravidelná, v primeraných dávkach aby sme počas dňa necítili hlad a pokiaľ je možnosť tekutejšej povahy. Veľmi vhodné sú smoothie a polievky. Opäť tu platí zásada, že každý človek je individuálna bytosť, je potrebné naučiť sa počúvať svoje telo a vyberať potraviny a štýl stravovania tak, aby sme sa cítili príjemne. Rozhodne nie je na mieste sa do konzumácie niektorých potravín nútiť alebo svoj jedálniček zo dňa na deň radikálne meniť.

2. Pitný režim

Pri čistení organizmu sa potrebné dbať na dostatok tekutín, resp. počas detoxu by sme mali mať príjem tekutín o niečo vyšší než obvykle. Vhodné nápoje sú čistá voda, bylinkový čaj alebo čerstvé riedené ovocné alebo zeleninové šťavy, tu je dôležité aby štavy boli nariedené s vodou a to v pomere minimálne 1:1. Najvhodnejšie je pitie vody. Môže byť kľudne z vodovodu len ju necháme chvíľku postáť aby z nej vyprchal chlór. Ideálna teplota čistej vody je medzi 4-6 stupňami C, pretože toto je teplota pramenitej vody, pre ľudské telo najoptimálnejší nápoj. Pre iné nápoje ako čistú vodu toto pravidlo neplatí, tie by sa mali piť skôr izbovej teploty, čaje najlepšie teplé. Kvalitu vody môžeme pozitívne ovplyvniť pridaním Šungitu.  Vďaka obsahu mnohých mikroelementov a biologicky aktívnym látkam dokáže prečisťovať a revitalizovať vodu, viaže chlór, absorbuje ťažké kovy, dusičnany, baktérie, zárodky plesní a nečistoty.

3. Podpora orgánov podieľajúcich sa na detoxikácii bylinkami, resp. bylinnými prípravkami

Pri čistení organizmu je dôležité vziať v úvahu fakt, že pečeň je schopná zvýšiť svoju činnosť a regenerovať sa v tzv. zásaditom prostredí. Dôležité je preto pri detoxikácii tzv. odkyseliť organizmus. Na toto používame naše Bylinné kvapky Metabolikum, ktoré majú silne zásadotvorný charakter. Ideálne je užívať ich tak, že nakvapkáte 30 kvapiek do vody s citrónovou šťavou.  Vylučovať z tela toxíny, ťažké kovy a splodiny metabolizmu pomáhajú Bylinné kvapky Detox. Užívame ich večer pred spaním 30 kvapiek, pretože pečeň je aktívna práve v noci.  Vhodné je pitie žihľavového čaju (pozor maximálne 14 dní po sebe), čaju z brezových listov, čaju z púpavových listov a kvetov alebo odvaru z púpavového koreňa. 

Jednoduchý nápoj na vyčistenie čriev si vytvoríme z 2 púpavových listov, 3 kvetov sedmikrásky, jedného mladého listu žihľavy, 1 jabĺčka, jednej polievkovej lyžice lanových semienok a trochy vody. Podľa chuti sa môže pridať trochu zázvoru alebo chilly. Všetko rozmixujeme a pijeme 7 dní ráno pred raňajkami alebo namiesto raňajok.

4. Pohyb

Nedostatok pohybu a sedavé zamestnanie môže výrazne spomaľovať prirodzený proces detoxikácie.  Pohyb je nevyhnutný pre správnu funkciu lymfatického systému, lymfa sa totiž hýbe iba vtedy ak sa hýbeme aj my. Taktiež tu platí pravidlo, že každý človek by si mal zvoliť pohyb taký, ktorý mu pôsobí radosť. Niekto má rád dynamický pohyb, niekto pomalší a ulvolňujúci, iný je súťaživý, ďalší preferuje vysoký výkon ale úplne postačujú aj obyčajné prechádzky, rýchlejšia chôdza alebo jazda na bicykli. Fantázii a preferenciám sa v tomto smere medze nekladú. U niektorých ľudí sa môžu v procese detoxikácie objaviť lymfatické opuchy alebo zadržovanie vody. V tomto prípade pomôže Bylinný prášok A9.

5. Nastavenie psychiky a relaxácia

Nazbieraný stres a nervové vypätie tiež môžu spôsobovať spomalenie detoxikačných procesov a vytvárajú v tele tzv. kyslú reakciu. Dôsledok toho je únava, vyčerpanie a podráždenie. V našom živote sa občas môžu vyskytovať veci, činnosti alebo dokonca ľudia tzv. toxickej povahy. Vhodné je zohľadniť aj toto hľadisko a prípadne psychiku nastaviť tak, aby sme boli ochotný a schopný sa týchto elemetov zbaviť. Pomôcť v tomto môžu Bylinné kvapky Elixír, užívajú sa raz denne najlepšie v doobedňajších hodinách 30 kvapiek. Na obdobie detoxu by sme si mali naplánovať aj viac odpočinku, relaxácie alebo hýčkania (napr. masáž, kozmetické služby a pod.). Uvoľniť psychiku a pomôcť pri detoxikácii a uvoľnení stresu a napätia dokáže zásaditý kúpeľ: do vane dáme 2 PL morskej soli, 2 PL Magnéziovej soli a 2 PL lyžice sódy bikarbóny. Kúpeľ neaplikujeme viac ako 2x do týždňa.

Pri detoxikácii sa môžu vyskytnúť rôzne sprievodné javy. Najčastejšie sa vyskytuje častejšie močenie, moč môže byť zakalený a častejšia môže byť aj stolica (nesmie byť však viac ako 6x za 24 hodín). Občas sa pridružia kožné reakcie, koža je v podstate najväčší detoxikačný orgán. Ojedinele je cítiť miernu bolesť hlavy, svalov alebo kĺbov alebo miernu únavu. Vyčistený organizmus sa Vám však odmení prílivom energie, entuziazmu a dobrej nálady, posilnením imunity, zlepšením stavu pokožky a vlasov. Detox taktiež pomôže zbaviť sa nadbytočných kilogramov, resp. naštartuje tento proces a niekedy sa vyriešia aj menšie zdravotné problémy alebo problémy s trávením.

Fotogaléria

5 krokov k očisteniu organizmu - detoxikácii 5 krokov k očisteniu organizmu - detoxikácii 5 krokov k očisteniu organizmu - detoxikácii 5 krokov k očisteniu organizmu - detoxikácii

Krátke správy

V e-shope sme doplnili limitovanú edíciu našich bylinkových čajíkov, vhodné aj ako milý darček k Vianociam

pán Dedík opäť poskytuje osobné konzultácie. Objednávať sa môžete telefonicky na čísle 0948009788 alebo mailom na info@dedikadcery.sk.

Ako byť zdravý ak všade okolo vyčíňajú vírusy? Zásadnú rolu hrá imunita a prevencia. Osvedčené rady a postupy nájdete na našej web stránke v sekcii "ČLÁNKY".

Rýchly kontakt

Potrebujete s niečim poradiť, alebo máte nejakú pripomienku?

S radosťou Vám pomôžeme!

info@dedikadcery.sk