Váš košík je prázdny.0,- €

Púpava lekárska (Taraxacum officinale)

vložený: 31. 03. 2020

Symbol stability, vyrovnanosti, harmónie, odhodlanosti a odvahy.

Český názov: Smetanka lékařská – (ľudovo Pampeliška)

Veľmi odolná trváca bylina z čeľade Čakankovité (Cichoriaceae). Bylina s mohutným koreňom, listy rastú pri zemi v ružici, sú jazykové, kopijovité, perovito delené. Na širokej dutej rúrkovitej stonke vyrastá žltý jazykovitý kvet. Kvitne od apríla do októbra. Naviac však na jar. Celá rastlina obsahuje horké biele mlieko, ktoré pri styku s pokožkou tvorí hnedé fľaky. Plody sú nažky s chocholcom, ktoré dokážu poletovať vzduchom. Púpava je schopná vyrásť všade, na lúkach, poliach v záhradách, na okrajoch lesov aj v mestách.

Obsahové látky: hlavne horčiny, triesloviny, organické kyseliny, silice, fytoncídy, sliz, aminokyseliny, minerálne látky, flavonoidy, meď, draslík a vitamín C.  Zaujímanou obsahovou látkou je inulín, ktorý sa podieľa na lepšej metabolizácii glukózy.

Zbierame: celá rastlina sa dá využiť, koreň, listy, byľ aj kvety. Najúčinnejší je však koreň. Koreň je vhodné vykopávať na jar pred kvetom marec-apríl alebo na jeseň keď už rastlina nekvitne. Sušiť je potrebné v sušičke alebo pri zdroji tepla. Listy a kvety sa môžu zberať kedykoľvek počas sezóny a sušia sa bežným spôsobom. Byľ je vhodné konzumovať čerstvú a to hlavne pri ochoreniach ako je diabetes alebo poruchy trávenia, upravuje hladinu cukru v krvi a stimuluje tvorbu tráviacich štiav. Pozor, nemali vy ju konzumovať deti. Konzumácia čerstvej Púpavy je vhodná aj pre zvieratá.

Použitie: Púpava lekárska má širokospektrálne použitie, je vysoko účinná a radí sa k najliečivejším rastlinám svety. Vďaka obsahu horčín priaznivo pôsobí na činnosť žalúdka, pankreasu, žlčníka, vylučovanie žlče a pečene, my ju používame v našich Bylinných kvapkách ZP. Je to výborné metabolikum, podporuje tvorbu tráviacich enzýmov a tráviacich štiav, preto ju používame v Bylinných kvapkách Metabolikum. Skvele sa hodí ako podporná rastlina, pretože zvyšuje vstrebávanie účinných látok aj z iných rastlín. Často sa využíva pri redukčných diétach, pretože podporuje spaľovanie tukov. Okrem toho sa osvedčila pri pečeňových problémoch a vhodná je na čistenie krvi. Obsah fytoncídov v rastline zabezpečuje jej antimikrobiálny účinok a skvele sa hodí ako podpora imunity pri infekčných ochoreniach každého druhu, je použitá aj v Bylinnýck kvapkách IV. Obsah slizov chráni sliznice dýchacích ciest a pomáha rozpúšťať hlieny. Známe je jej pôsobenie v oblasti ľadvín a močového mechúra, má mierne močopudné účinky a podporuje vylučovanie prebytočnej vody z organizmu a toxínov. Odvar z koreň púpavy sa odpradávna používa na rozpúšťanie ľadvinových a močových kameňov. Bráni usadzovaniu prebytočného vápnika a preventívne tak pôsobí proti tvorbe žlčových kameňov a iných kalcifikátov v tele. Z minulosti sa používala na liečbu očných chorôb o čom svedčí jej názov „taraxis“=zápal očí. Používa sa aj ako mierne tonikum, na povzbudenie, proti únave a vyčerpaniu. V posledných rokoch je predmetom skúmania jej protirakovinové pôsobenie. Je použitá v Bylinných kvapkách Ca.

Púpava je zaujímavá aj samotným životom. Dokáže sa „uchytiť“ kdekoľvek, nájsť si cestu aj cez trhliny v betóne. Jej korene sú silné a siahajú hlboko do zeme, než to na druhej strane jej semienka dokážu poletovať s ľahkosťou vo vzduchu aj celé kilometre. Stala sa tak vo fytoterapii symbolom stability, vyrovnanosti, harmónie, odhodlanosti a odvahy.

Odvar z koreňa Púpavy: 1 polievkovú lyžicu rezaného koreňa Púpavy dáme do 300 ml vody, privedieme k varu, následne varíme 5 minút, odstavíme a lúhujeme 20 minút. Pri choreniach žalúdka, žlčníku, pečene, pri pálení záhy a zápche pijeme 2 krát denne.

Pri ochoreniach obličiek, močového mechúra a ľadvinových kameňoch pijeme až liter ale slabšieho odvaru (2 PL na liter vody) v dobe medzi 17,00-18,00 h.

Púpavový „med“: 500 ks kvetov dáme do 1 litra vody, pridáme plátky z 2 olúpaných citrónov a varíme cca 15 minút. Necháme vychladnúť a cez noc necháme v chladničke alebo na chladnom mieste. Druhý deň precedíme cez gázu a do vzniknutej tekutiny pridáme 1 kg cukru (môže byť aj trstinový). Varíme najprv na silnom plameni neskôr zmiernime, celkom varíme asi hodinu podľa toho ako hustý chceme „med“ mať. Nalejeme do sklenených nádob a obrátime na 5 minút dnom hore. „Med“ je vhodný pri kašli a prechladnutiach aj preventívne.

Krátke správy

V e-shope sme doplnili limitovanú edíciu našich bylinkových čajíkov, vhodné aj ako milý darček k Vianociam

pán Dedík opäť poskytuje osobné konzultácie. Objednávať sa môžete telefonicky na čísle 0948009788 alebo mailom na info@dedikadcery.sk.

Ako byť zdravý ak všade okolo vyčíňajú vírusy? Zásadnú rolu hrá imunita a prevencia. Osvedčené rady a postupy nájdete na našej web stránke v sekcii "ČLÁNKY".

Rýchly kontakt

Potrebujete s niečim poradiť, alebo máte nejakú pripomienku?

S radosťou Vám pomôžeme!

info@dedikadcery.sk