Váš košík je prázdny.0,- €

Fialka trojfarebná (Viola tricolor)

vložený: 30. 03. 2020

Tradične užívaná bylinka pri zápaloch, infekciách, ochoreniach dýchacích ciest a na podporu imunity. 

Český názov: Maceška trojbarevná (Maceška polní)

Väčšinou jednoročná až dvojročná rastlina vysoká asi 10-20 cm z čeľade Fialkovité (Violaceae). Vytvára hranatú mierne poliehavú stonku s ktorej vyrastajú podlhovasté, srdcovo vajcovité vrúbkované listy. Rastie ako burina v záhradách, na poliach, rumoviskách, vinohradoch a zriedkavejšie aj na horských lúkach.  Kvety sú trojfarebné, kvitne od konca apríla celé leto. Ľudovo sa jej hovorí „Macoška“. Pomenovanie je dovodené od nerovného postavenia a zafarbenia okvetných lístkov. Najnižší je symbolom macochy, oba bočné sú symbolom dcér, pritom tým, že sú každá inej farby sú symbolom nevlastných dcér.

Obsahové látky: hlavnou terapeutickou zložkou je kyselina salicylová a jej deriváty. Ďalej obsahuje slizy chrániace sliznice, triesloviny, flavonoidy, rutín, karotenoidy, kumaríny, silice, vitamín C, alfa-tokoferol a iné.

Zbierame: kvety a kvitnúci vňať. Odrezáva sa celá vňat v čase kvitnutia a suší sa bežným spôsobom. Zvykne sa zbierať aj príbuzný druh a to Fialka voňavá (Viola odorata), ktorej kvety sú fialovej alebo modrej farby, kvitne v skorších jarných mesiacoch a má veľmi podobné účinky, hlavne v oblasti dýchacích ciest a imunity.

Použitie: skvelá bylinka na dýchacie cesty. Tradične sa dlhé roky používa pri zápaloch hrdla a nosohltana, kašli, astme, prieduškový a pľúcnych ochoreniach, dokonca čiernom kašli. Vďaka obsahu slizov v kombinácii s ostatnými látkami chráni sliznice. Fialka sa výborne hodí ako rastlina pre podporu imunity a schopnosti tela brániť sa infekciám bakteriálneho aj vírusového pôvodu pre jej antimikrobiálny a antioxidačný účinok. My ju používame v našich Bylinných kvapkách IV. Veľmi dobre pôsobí aj pri vypadávaní vlasov hlavne imunitného charakteru. Osvedčila sa pri horúčkovitých stavoch a bolestiach hlavy. Podporuje trávenie a celkovo funkčnosť črevnej sliznice. Odstraňuje nadmerné potenie a je mierne močopudná, čo urýchľuje vylučovanie škodlivín z organizmu. Priaznivo pôsobí aj pri reumatizme, kĺbových alebo svalových bolestiach. Časté je jej používanie na kožu, patrí k najvýznamnejším dermatologikám, pôsobí hojivo pri akné, seboroickej dermatitíde, impetigu, mliečnych chrastách u detí, rôznych poradeniach, vredoch a vyrážkach. Obklady sa zvyknú používať na poranené a opuchnuté miesta. Kvety Fialky sú jedlé a často sa používajú na dekorovanie jedál. V našich podmienkach sa mnoho Fialiek pestuje, tieto však nie sú vhodné na terapeutické účely. Vedľajšie účinky pri bežnej dávke nie sú známe, avšak pri väčších dávkach môže dochádzať ku kontraindikáciam pri súbežnom užívaním liekov s obsahom salicilátov.

Existujú povery, že Fialka trojfarebná sa používala aj na „liečbu“ zlomeného srdca (nie srdcových ochorení), pretože jej kvety  sa tvarovo podobajú na srdce. 

Fialkový sirup: môžeme použiť Fialku trojfarebnú alebo Fialku vonnú (kvitne skôr na jar): 4 hrste kvetov Fialiek (bez stopiek) zalejeme 1 litrom viacej vody a necháme postáť 24 hodín.  Na druhý deň scedíme, pridáme 1 kg cukru a na miernom ohni varíme asi 10 minút, cukor sa musí úplne rozpustiť a tekutina by mala mať minimálne 80 stupňov C ale ideálne ak nezovrie. Môžeme použiť aj Trstinový cukor, farba bude tmavšia a bude mať chuť s nádychom karamelu. Necháme trochu ochladnúť a pridáme polievkovú lyžicu kyseliny citrónovej alebo šťavu z citrónu. Môžeme pridať aj trochu práškovej kyseliny askorbovej, dodá sa vitamín C a predĺži sa životnosť sirupu. Ešte teplé plníme do sklenených nádob, ktoré otočíme na 5 minút dnom hore.

Obklad z Fialiek pri bolestiach hlavy: rozdrvíme listy Fialky a priložíme na čelo. Takisto funguje pri vyrážkach. 

Krátke správy

pán Dedík poskytuje osobné konzultácie v Nemšovej a Piešťanoch. Objednávať sa môžete telefonicky na čísle 0948009788 alebo mailom na info@dedikadcery.sk.

Ako byť zdravý ak všade okolo vyčíňajú vírusy? Zásadnú rolu hrá imunita a prevencia. Osvedčené rady a postupy nájdete na našej web stránke v sekcii "ČLÁNKY".

Naše bylinné kvapky a prípravky zakúpite v obchodoch v Dubnici nad Váhom, Trenčíne, Piešťanoch a Trenčianskych Tepliciach, viac info v sekcii Predajne

Rýchly kontakt

Potrebujete s niečim poradiť, alebo máte nejakú pripomienku?

S radosťou Vám pomôžeme!

info@dedikadcery.sk