Váš košík je prázdny.0,- €

Breza previsnutá (Betula pendula)

vložený: 29. 03. 2020

Majestátny strom so skvelými detoxikačnými účinkami.

Český názov: Bříza bělokorá

Strom dorastajúci do výšky 6-30 m z čeľade Brezovité (Betulaceae). V mladosti je kôra hnedá, neskôr sa mení na bielu a priečne sa olupuje. Listy sú jednoduché, dvojitopílkové, postavenie na vetvi je striedavé. V skorých jarných týždňoch vytvára samčie a samičie kvety, tzv. jahňady.  Rod breza má asi 150 druhov a všetky žijú na severnej pologuli. Môžeme ju nájsť takmer kdekoľvek, v lesoch, parkoch, v mestách aj na okrajoch polí.  Patrí k najprispôsobivejším stromom vôbec, dokáže rásť vo vlhku, suchu, teple, chlade, vo vysokých polohách aj nížinách, dokonca na skalách a múroch. Je to nenáročný rýchlorastúci strom a preto sa často používa pri kultivácii krajiny, či zalesňovaní. Jej drevo veľmi dobre horí.

Obsahové látky: hlavne flavonoidy, silice, katechínové triesloviny, látky s hemolitickým pôsobením, organické kyseliny, saponíny, živica, vitamín C, minerály a iné.

Zbierame: hlavne listy a to najlepšie mladé listy v období apríl až jún, zbierať treba bez jahňad. Pracuje sa s nimi jednoducho, sušiť ich môžeme pri bežnej teplote v tenkých vrstvách, nie sú náchylné na zaparenie ani drobenie. Používajú sa aj mladé výhonky. Známe je využitie brezovej kôry.

Použitie: listy sa využívajú hlavne pre močopudné a čistiace účinky. Používa sa pri urologických problémoch, zápaloch močového mechúra a močových ciest a pomáha rozpúšťať ľadvinové a močové kamene. Zvyšuje vylučovanie moču (tzv. diuretikum) a s ním aj vylučovanie minerálnych solí. Osvedčila sa aj pri opuchoch, hromadeniu alebo zadržovanie vody v organizme a zvýšenej koncentrácii kyseliny močovej v krvi. My ju používame v našich Bylinných kvapkách Detox. Dobre pôsobí aj pri opuchlinách srdcového alebo obličkového charakteru. Používa sa pri reumatizme a zápaloch kĺbov. Veľmi dobre pôsobí aj pri bolestiach kĺbov spôsobených boreliami. Má celkovo očisťujúci účinok na organizmus a pomáha vyplavovať z tela splodiny metabolizmu, toxické látky a zbytky odumretých mikroogranizmov. Jej pôsobenie sa dá využiť aj pri kŕčoch žalúdka, tráviacich ťažkostiach a pri stukovatenej pečeni. Z brezových prútikov sa dodnes vyrábajú masážne metličky do sauny, prípadne sa používajú čerstvé haluze. Rozpráškovaná kôra sa v minulosti používala proti svrabu. Využíva sa hojne vo vlasovej kozmetike, pretože dodáva vlasom potrebné látky, podporuje rast vlasov a blahodárne pôsobí na pokožku hlavy. Obsiahnutá je aj v našom Vlasovom toniku. Nežiaduce účinky nie sú známe avšak pri vysokých dávkach môže spôsobovať nevoľnosť alebo hnačky. Tiež je potrebné brať na zreteľ, že niektorí ľudia môžu byť na brezu precitlivení, resp. alergickí.

Prečisťujúca zmes: 3 diely listov z Brezy previsnutej, 1 diel vňate Žihľavy dvojdomej, 1 diel kvetov Lipy malolistej (alebo veľkolistej), 1 diel listov Mäty priepornej, 1 diel listov Šalvie lekárskej. 2 polievkové lyžice tejto zmesi zalejeme 6 dcl horúcej vody, necháme lúhovať 15 minút, scedíme a pijeme po dúškoch ideálne počas dopoludnia alebo poobedia (nie večer mohlo by nás v noci budiť na malú potrebu). Pijeme maximálne 14 dní po sebe, potom treba pauzu 3 týždne. Počas kúry sa môže vyskytnúť častejšie močenie a taktiež častejšia frekvencia stolice.

Urologický čaj: 2 diely listov Brezy previsnutej, 2 diely vňate Zlatobyle obyčajnej, jeden diel vňate Vrbovky malokvetej, 1 diel vňate Prasličky roľnej, 1 diel kvetu Nechtíka lekárskeho, 1 diel koreňa Púpavy lekárskej. 1 polievkovú lyžicu zalejeme 3 dcl horúcej vody, lúhujeme 10 minút a pijeme 2 až 3 krát denne. Pijeme maximálne 3 týždne, potom je potrebná pauza aspoň 1 týždeň.

Krátke správy

pán Dedík poskytuje osobné konzultácie v Nemšovej a Piešťanoch. Objednávať sa môžete telefonicky na čísle 0948009788 alebo mailom na info@dedikadcery.sk.

Ako byť zdravý ak všade okolo vyčíňajú vírusy? Zásadnú rolu hrá imunita a prevencia. Osvedčené rady a postupy nájdete na našej web stránke v sekcii "ČLÁNKY".

Naše bylinné kvapky a prípravky zakúpite v obchodoch v Dubnici nad Váhom, Trenčíne, Piešťanoch a Trenčianskych Tepliciach, viac info v sekcii Predajne

Rýchly kontakt

Potrebujete s niečim poradiť, alebo máte nejakú pripomienku?

S radosťou Vám pomôžeme!

info@dedikadcery.sk