Váš košík je prázdny.0,- €

Alchemilka obyčajná (Alchemilla vulgaris)

vložený: 27. 03. 2020

Bylinka zvaná "Ženský plášť"

Český názov: Kontrihel obecný

Trváca rastlinka z čeľade Ružovité (Rosaceae) rastúca hlavne na pasienkoch a lúkach, ľudovo nazývaná aj Alchemilka pasienková. Je vysoká asi 15-50 cm, listy sú zúbkaté dlaňovito okrúhle. Okrem Alchemilky obyčajnej sa na našom území vyskytuje Alchemilka žltozelená, ktorá je o niečo zriedkavejšia, rastie vo vyšších polohách ale jej účinky aj vzhľad sú veľmi podobné. Kvety rastú v súkvetí na vrchole rastliny sú malé, zelené, zložené z kališných lístkov. Začína kvitnúť koncom apríla a kvitne až do augusta. Pre pestovanie má rada slnečné stanovisko a vlhkú zásaditú pôdu. V lievikovitom dne listov sa často vyskytuje kvapôčka vody s obsahom minerálnych látok (tzv. slzenie rastlín, odborne nazývané gutácia). V ľudovom ponímaní sa tejto kvapôčke hovorilo „nebeská rosa“ a pripisovala sa jej čarovná moc. Z toho dôvodu bola predmetom veľkého záujmu alchymistov, čo následne viedlo k jej pomenovaniu Alchemilka. Môžeme sa stretnúť aj pomenovaním „ženský plášť“ pretože tvar jej  a listov pripomína maternicu.

Obsahové látky: obsahuje najmä triesloviny, horčiny a menšie množstvo kyseliny salicylovej. Jej chuť je z tohto dôvodu horká. Okrem toho obsahuje aj fytosteroly, flavonoidy, organické kyseliny, vitamíny minerálne látky a mnohé ďalšie.

Zbierame: kvitnúci vňať a najlepšie prízemné listy na začiatku kvitnutia. Sušíme prirodzeným teplom v tenkých vrstvách a často a opatrne obraciame. Je náchylná na zaparenie.

Použitie: už z pomenovania „ženský plášť“ vyplýva, že je to rastlina prospešná hlavne pri gynekologických ochoreniach. Pomáha upraviť cyklus, hlavne jeho pravidelnosť, uľavuje od menštruačných bolestí, zmierňuje nadmerné krvácanie a veľmi sa osvedčila aj pri problémoch spojených s menopauzou. Vie výrazne pomôcť aj pri myómoch a cystách. Mierne ovplyvňuje tvorbu hormónov a vyrovnávanie hormonálnych výkyvov. Je to rastlinka, ktorá výrazne podporuje plodnosť a u žien môže zvyšovať libido. My ju používame v Bylinných kvapkách MC. V tehotenstve v terapeutických dávkach pomáha s donosením plodu a správnym priebehom tehotenstva. Odporúča sa ako súčasť zmesí na podporu tvorby materského mlieka. Ak máte problémy s vyrážkami typu akné alebo ekzémami na tvári, môže byť jednou s príčin deficit látok, ktoré obsahuje práve Alchemilka. Okrem toho sa vďaka obsahu horčín hodí pri ochoreniach žalúdka, pankreasu, žlčníku, pečene a na podporu trávenia. Známa je aj pre jej protizápalové účinky hlavne oblasti panvy, brušnej dutiny a urologickej sústavy. Alchemilka sa dá využiť na podporu svalstva, hlavne pri ochabovaní svalstva vplyvom pribúdajúceho veku a pri reumatizme. Povzbudzuje psychiku, dodáva životnú energiu a harmonizuje nervový systém. Alchemilka nemá žiadne vedľajšie účinky, bola podrobená testom v humánnej medicíne, kde sa dokázalo, že je bezpečná a efektívna.

Ženská zmes: 3 diely Alchemilky obyčajnej (alebo žltozelenej),  2 diely Rebríčka obyčajného, 1 diel Kapsičky pastierskej. Z tejto zmesi 1 čajovú lyžičku zalejeme 2,5 dcl horúcej vody, necháme lúhovať cca 5-10 minút a pijeme 1 alebo 2 x denne. Táto zmes je vhodná aj ako sedací kúpeľ pri gynekologických ťažkostiach.

Čaj na uľahčenie pôrodu a skrátenie doby pôrodnej: jeden diel Alchemilky obyčajnej (alebo žltozelenej) sa zmieša s 2 dielmi listov Ostružiny malinovej. Začíname piť 3 týždne pred plánovaným termínom pôrodu. Z tejto zmesi 1 čajovú lyžičku zalejeme 2,5 dcl horúcej vody, necháme lúhovať cca 5 minút a pijeme 1 krát denne. Po pôrode pijeme čaj len s Alchemilky po dobu 10 dní, pomôže so zavinovaním maternice.

Krátke správy

V e-shope sme doplnili limitovanú edíciu našich bylinkových čajíkov, vhodné aj ako milý darček k Vianociam

pán Dedík opäť poskytuje osobné konzultácie. Objednávať sa môžete telefonicky na čísle 0948009788 alebo mailom na info@dedikadcery.sk.

Ako byť zdravý ak všade okolo vyčíňajú vírusy? Zásadnú rolu hrá imunita a prevencia. Osvedčené rady a postupy nájdete na našej web stránke v sekcii "ČLÁNKY".

Rýchly kontakt

Potrebujete s niečim poradiť, alebo máte nejakú pripomienku?

S radosťou Vám pomôžeme!

info@dedikadcery.sk