Váš košík je prázdny.0,- €

Kostihoj lekársky (Symphytum officinale)

vložený: 26. 03. 2020

Perspektívna rastlina nového milénia. 

Český názov: Kostival lékařský

 „Chlpatá“ trváca rastlina asi 50-100 cm vysoká, bohato rozkonárená z čeľade Borákovité (Boraginaceae). Listy sú veľké, tmavozelené, podlhovasto kopijovité  a zbiehajú po byli. Kvitne v máji a júny najčastejšie sú kvety purpurové, fialové alebo ružovkasté ale vyskytujú sa aj biele a žltkasté kvety.  Rastie na vlhkých miestach, brehoch potokov a riek, na svetlých miestach v lese, vlhčinách na poliach a lúkach a pri cestách.

Obsahové látky: liečebný účinok má hlavne alantoín, purínový derivát močoviny, podporujúci obnovu tkanív. Koreň obsahuje pyrolízidínové alkaloidy, ktoré sú však hepatoxické (môžu poškodiť pečeň). Ďalej obsahuje triesloviny, sliz, škrob, aminokyseliny a iné.

Zbierame: na terapeutické účely sa využíva koreň, ojedinele listy. Najlepšie vykopávať na jar keď je zem ešte zvlhnutá, korene totižto siahajú hlboko do zeme a vykopať ich vyžaduje značné úsilie. Potom je vhodný zber koreňov v jesennom období. Práca s ním je trochu ťažšia, pretože je dosť tuhý a obsahuje sliz avšak výsledok stojí za to. Korene môžeme použiť aj čerstvé, alebo ich zmraziť v mrazničke, sušiť ich v sušičke, prípadne pri zdroji tepla, nikdy nie pri izbovej teplote, veľmi dlho schne. Ideálne je ich následne rozdrviť na prášok a takto uchovávať.

Použitie: POZOR: žiadnu časť rastliny sa neodporúča užívať vnútorne pre obsah alkaloidov a ich  toxicitu na pečeň. Zvonka je však používanie koreňa a výrobkov z neho súčasť dlhoročnej ľudovej tradície, z ktorej je odvodený aj názov Kostihoj (hojí kosti). Aplikuje sa najčastejšie vo forme obkladov a mastí pri zlomeninách, úrazoch, trombózach a na zle hojace sa rany. Veľmi sa osvedčil aj pri zápaloch a bolestiach kĺbov a svalov, pri bolestiach chrbtice, opuchoch všetkých druhov a artritíde. Uvoľňuje svalové napätie a hodí sa aj na zmiernenie svalovice alebo únavu svalov po športových výkonoch. Okrem toho dokáže pomôcť aj pri zápale žíl a krvných podliatinách. Máme osobné skúsenosti, že masť z Kostihoja pomôže pri zápaloch na koži. Zo záparu z listov sa môže pripraviť posilňujúci kúpeľ, hlavne pre športovcov. Kostihoj je zaradený medzi jednu z perspektívnych rastlín nového milénia, okrem Európy rastie aj v Ázii, Severnej Amerike a Austrálii. Mastičku z Kostihoja nájdete aj v našoh e.shope.

Náš mnohokrát osvedčený obklad z Kostihoja na opuchy, pomliaždeniny a bolesti kĺbov: nastrúhame stredne veľký surový zemiak aj so šupkou, pridáme čajovú lyžičku prášku z Kostihoja alebo čerství koreň, zamiešame, dáme túto zmes medzi dve bavlnené handričky a priložíme na postihnuté alebo bolestivé miesto. Obviažeme elastickým obväzom a necháme pôsobiť celú noc. Výrazné účinky pocítime už po prvej aplikácii. Dokonca v začiatočných štádiách pomôže vytiahnuť tzv. vodu z kolena. Upozornenie-na koži ostanú po obklade tmavšie fľaky ale časom sa to vymyje.

Organické hnojivo z Kostihoja: do vedra alebo inej nádoby (nesmie byť kovová) dáme nasekanú vňať Kostihoja, vhodné je pridať aj trochu Žihľavy, zalejeme vlažnou vodou a necháme lúhovať 2 až – 3 týždne (podľa teploty) na slnečnom mieste. Občas premiešame. Vznikne páchnuca tekutina, ktorú je potrebné riediť v pomere 1:10. Dáme napríklad cca zaváraninový pohár do 10 litrovej krhle. Zalievame 1 x týždenne na nie príliš suchú pôdu. Hodí sa na bežné záhradné plodiny ako jahody, rajčiny, papriky, uhorky, cukety a podobne ale aj kvety. Kostihoj dodáva hlavne draslík a fosfor, Žihľava dusík. Tento výluh okrem iného odpudzuje škodcov a podporuje rast prospešných mikróbov v pôde.  

Krátke správy

V e-shope sme doplnili limitovanú edíciu našich bylinkových čajíkov, vhodné aj ako milý darček k Vianociam

pán Dedík opäť poskytuje osobné konzultácie. Objednávať sa môžete telefonicky na čísle 0948009788 alebo mailom na info@dedikadcery.sk.

Ako byť zdravý ak všade okolo vyčíňajú vírusy? Zásadnú rolu hrá imunita a prevencia. Osvedčené rady a postupy nájdete na našej web stránke v sekcii "ČLÁNKY".

Rýchly kontakt

Potrebujete s niečim poradiť, alebo máte nejakú pripomienku?

S radosťou Vám pomôžeme!

info@dedikadcery.sk