Váš košík je prázdny.0,- €

Cesnak medvedí (Allium ursinum)

vložený: 24. 03. 2020

Krásna lesná jarná bylinka s výraznou arómou a chuťou

Český názov: Česnek medvědí

Cibuľovitá trváca nízka rastlinka z čeľade Ľaliovité (Liliaceae) so štíhlymi eliptickými listami a prenikavou vôňou. Listy sú väčšinou len dva, ojedinele 3 na jednej rastlinke a rastú priamo z cibule. Kvet je biely plochý okolík, kvitne zväčša v apríli a máji. Rastie na tienistých miestach, najčastejšie v lese a vlhkých krovinách.

Obsahové látky: za jeho vôňu môžu sírnaté zlúčeniny (tzv. sulfidy), najmä alliín, ďalej obsahuje vitamín C, organické soli, fytoncídy, glykozidy a celú radu ďalších účinných látok, veľmi podobných klasickému kuchynskému cesnaku.

Zbierame: listy pre kvitnutím alebo aj v čase začiatku kvetu. Pri tejto rastlinke môže dôjsť k zámene s inými druhmi, ktoré sú jedovaté. Jedná sa hlavne o Konvalinku vonnú, Jesienku obyčajnú alebo Kýchavicu bielu.

Preto je dôležité zapamätať si poznávacie znamenia:

1.zápach - je prenikavý a vonia silno „cesnakovo“,
2.umiestnenie - Cesnak medvedí má rád tieň, preto ho v prírode nenájdete uprostred lúky ako je to u Jesienky,
3.listy - cesnakové listy rastú priamo z cibuľky akoby vyrastali zo zeme, než to pri Konvalinke aj Kýchavici rastú listy na stonke
4.ak si nie sme istý, počkáme až do začiatku kvitnutia
Rastlinka je síce najúčinnejšia v dobe pred kvitnutím ale dá sa použiť aj v čase kvetu. Prípadne ho môžeme pestovať v záhradke. Potrebuje len tienisté miesto, vlhko a mierne kyslú pôdu.

Použitie: veľmi účinná rastlinka na čistenie krvi a detoxikáciu, vhodná pri jarných očistných kúrach. Upravuje hladinu cholesterolu v krvi. Používa sa na znižovanie vysokého krvného tlaku, zlepšuje krvný obeh a prispieva k regenerácii cievneho systému. My ju používame v Bylinných kvapkách SCT.  Priaznivo pôsobí na imunitu, pomáha bojovať telu s baktériami a vírusmi a podporuje rozpúšťanie hlienov v dýchacích cestách. Okrem toho sa v minulosti používala aj na očistenie organizmu od parazitov (hlavne hlíst). Veľmi sa osvedčila pri žalúdočných problémoch, hnačke alebo zápche a plynatosti. Je to výborné antisklerotikum. Pozor však na predávkovanie, pretože môže pôsobiť dávivo, preháňavo a močopudne. Milujú ho zvieratá, legenda hovorí, že je to prvá potrava, ktorú medveď konzumuje po zobudeí ( z toho aj názov Cesnak medvedí )
Medvedí cesnak nie je vhodné sušiť, sušením stráca vitamíny a účinné látky. Ideálne je konzumovať ho v období kedy rastie ako súčasť stravy. Výborne ochutí polievky, ryžu, pomazánky a hodí sa aj k mäsu a cestovinám.

Medvedia pomazánka: nasekaný medvedí cesnak sa pridá do roztopenej bravčovej masti alebo masla, nechá sa stuhnúť, namaže sa na chlebík alebo topinku a jemne osolí.

Králik na medveďom cesnaku: králika rozštvrtíme, posolíme, okoreníme čiernym korením, obalíme každú časť do listov z medvedieho cesnaku, dáme do pekáča a podlejeme trochou vody a trochou bieleho vína. Navrch položíme plátky anglickej slaninky a pečieme do mäkka. Po upečení dáme bokom vypečenú slaninku, králičie štvrtky „rozbalíme“, upečený medvedí cesnak aj s výpekom preložíme do hrnca, rozmixujeme a pridáme šľahačkovú smotanu. Vznikne výborná omáčka, ktorú prípadne zahustíme ( tip na zdravý obed pre celú rodinu ).

Krátke správy

V e-shope sme doplnili limitovanú edíciu našich bylinkových čajíkov, vhodné aj ako milý darček k Vianociam

pán Dedík opäť poskytuje osobné konzultácie. Objednávať sa môžete telefonicky na čísle 0948009788 alebo mailom na info@dedikadcery.sk.

Ako byť zdravý ak všade okolo vyčíňajú vírusy? Zásadnú rolu hrá imunita a prevencia. Osvedčené rady a postupy nájdete na našej web stránke v sekcii "ČLÁNKY".

Rýchly kontakt

Potrebujete s niečim poradiť, alebo máte nejakú pripomienku?

S radosťou Vám pomôžeme!

info@dedikadcery.sk