Váš košík je prázdny.0,- €

Sedmokráska obyčajná (Bellis perennis)

vložený: 23. 03. 2020

Malá, krásna, pôsobiaca krehko, ale so silnými účinkami...

Český názov: Sedmikráska obecná - chudobka

Nízka trváca rastlinka z čeľade Astrovité (Asteraceae) so sýtozelenými  obráteno vajcovitými listami, usporiadanými v ružici pri zemi. Biele až ružovkasté jazykovité kvietky, zvnútra žlté, kvitnú od februára až do novembra. Sedmokráska ja zaujímavá tým, že potrebuje veľa vody a ak má dobrá podmienky dokáže zadusiť aj bodliak. Rastie na lúkach, pasienkoch, trávnatých plochách v podstate skoro všade. Dokáže prežiť ako nížinách tak aj vo vysokohorskom prostredí.  

Obsahové látky: sú najme saponíny, horčiny, triesloviny, trochu silice a farbív, organické kyseliny a veľký podiel minerálnych solí.

Zbierame: kvety a listy. Kvety sú veľmi citlivé na zaparenie a preto ich treba zbierať s čo najkratšou stonkou. Je možné ju zbierať prakticky celý rok, naviac je jej práve v jarnom období. Traduje sa, že v dňoch okolo 24.júna, na Jána majú kvety najvyššiu účinnosť, rastlina v tomto období dosahuje vrchol svojho rozvoja.

Použitie: Kvety aj listy sú jedlé a môžu sa použiť do šalátov alebo na dekorovanie jedál. Čaj z kvetov sa používa ako odhlieňujúci prostriedok. Osvedčil sa však aj pri pľúcnych ochoreniach a na uľahčenie vykašliavania, pri zápaloch ďasien, mandlí a hrdla. Dobre účinkuje aj pri horúčke. Zmes kvetov a listov pomáha pri hnačkách a poruchách trávenia. Napomáha lepšej metabolizácii v pečeni a podporuje prácu žlčníka. V minulosti sa používala aj pri liečbe reumatizmu a na zastavenie krvácania. Sedmokráska je aj tzv. „podporná“ rastlinka, znamená to, že ak sa nachádza v zmesi s inými rastlinami  podporuje lepšie vstrebávanie účinných zložiek z nich. Z tohto dôvodu, je to skvelá prímes do akýchkoľvek čajových zmesí. Nie sú známe žiadne negatívne vedľajšie účinky a je vhodná aj na dlhodobé používanie. Jej využitie je aj zvonka, kde sa odvar z kvetov a listov požíva na vyrážky, kožné zápaly, vredy predkolenia alebo zle hojace sa rany vo forme obkladov. Zápar z kvetov sa používa ako regeneračný kúpeľ. Samotný jej názov napovedá, že prispieva ku kráse a preto ľudia s nízkym sebavedomím, by mali každý deň zjesť 7 kvetov sedmokrásky po dobu siedmych dní :-).

Sedmokráska má veľkú silu, dokáže prežiť vysoké aj veľmi nízke teploty, „vyničiť“ ju v záhradnom trávniku je prakticky nemožné. Má rýchlu schopnosť regenerácie, po krátkej dobe po odtrhnutí dokáže znovu rozkvitnúť a to aj opakovane. Z tohto dôvodu sa hodí pre ľudí, ktorí potrebujú nabrať silu, zotaviť sa po chemoterapii alebo po inej náročnej liečbe či ochorení ale aj na podporu psychiky. My ju požívame v našich Bylinných kvapkách Ca. 

Čaj pri zápale hrdla alebo kašli: čajová lyžička kvetov Sedmokrásky, čajová lyžička Dúšky materinej, pár kvetov Slezu maurského alebo Slezu lesného zalejeme 3 dcl horúcej vody, necháme 10 minút lúhovať, scedíme a pijeme po dúškoch.

Maska na tvár: vyšľaháme vaječné bielko, pridáme pár kvapiek citrónovej šťavy a pár nasekaných kvietkov Sedmokrásky. Maska je vhodná pre mastnejší typ pleti, na stiahnutie rozšírených pórov a na vyčistenie. Veľmi vhodná pre aknóznu pleť.

"Kvetinkový" chlebík : chlieb s maslom posypeme čerstvými kvetmi sedmokrásky ( účinky spomenuté vyššie )

Tím Dedík a dcéry

Krátke správy

V e-shope sme doplnili limitovanú edíciu našich bylinkových čajíkov, vhodné aj ako milý darček k Vianociam

pán Dedík opäť poskytuje osobné konzultácie. Objednávať sa môžete telefonicky na čísle 0948009788 alebo mailom na info@dedikadcery.sk.

Ako byť zdravý ak všade okolo vyčíňajú vírusy? Zásadnú rolu hrá imunita a prevencia. Osvedčené rady a postupy nájdete na našej web stránke v sekcii "ČLÁNKY".

Rýchly kontakt

Potrebujete s niečim poradiť, alebo máte nejakú pripomienku?

S radosťou Vám pomôžeme!

info@dedikadcery.sk