Váš košík je prázdny.0,- €

Lastovičník väčší ( Chelidonium majus )

vložený: 13. 05. 2014

Keďže nedávno začala sezóna pre nás milovníkov byliniek, radi by sme vám postupne predstavili bylinky, ktoré sú podľa nášho názoru veľmi vzácne, čo sa týka ich liečivých účinkov. Informácie o nich dostanete v čase kedy ich my osobne zbierame a máte tak možnosť v prípade záujmu si ich nazbierať aj vy.

Lastovičník väčší je trváca rastlina, zloženie jej kvetu je veľmi podobné maku, má 2 opadavé kališné lístky, 4 žlté lupienky a početné tyčinky. Plod je šešuľovitá tobolka, byľ je rozkonárená a má veľké, nepárne perovito zložené listy. Lístky sú vajcovité, na okraji laločnato vrúbkované.

Lastovičník v našich končinách nájdete na rumoviskách, v kroviskách, medzi plotmi, pri domoch a cestách. Dobytok ho nespása a  nemá ani iného prirodzeného nepriateľa.

Lastovičník je považovaný za bylinu radosti a ochrany. Ľudia ho nosievali pri sebe, aby sa vyhýbali nástrahám a boli chránení pred zlými duchmi a čarodejnicami.

Kvitnúca vňať sa zbiera najlepšie na začiatku mája, prípadne počas mája a júna, keď kvitne. Bylinku zásadne nedávajte zbierať deťom, keďže je jedovatá a po každej manipulácii si treba dôkladne umyť ruky. Keď sa bylinka odtrhne, vyteká z nej oranžovožlté mlieko, ktoré zanecháva na pokožke aj oblečení ťažko odstrániteľné škvrny, takže opatrne.

Táto prastará bylinka sa nazývala aj darom nebies. Jej liečivé účinky sú naozaj vzácne. Je považovaná za najlepší rastlinný liek na všetky ochorenia žlčníka. Pomáha pri žltačke, kameňoch a piesku v žlčníku, podráždenosti a bolestiach žlčníka a pod. Súčasne lieči aj pečeň, dvanástorník, slezinu, uvoľňuje kŕče hladkého svalstva a tíši nervovú sústavu. Mierne znižuje krvný tlak, rozširuje cievy, uvoľňuje priedušky, pôsobí proti dráždivému kašlu a astmatickým záchvatom. Brzdí rast nádorových buniek, má aj protiplesňové a protibakteriálne účinky.

Prvotriedne liečivé vlastnosti lastovičníka treba využívať veľmi opatrne, pretože celá rastlina je jedovatá a koncentrovanejšie dávky sú nebezpečné. Tu treba zdôrazniť zásadu pri užívaní liečivých rastlín, že treba dodržiavať odporúčané dávkovanie, brať ich radšej menej a neexperimentovať.

A ešte jedna dôležitá informácia, pri vonkajšom použití je lastovičník osvedčeným prostriedkom proti bradaviciam alebo na otlaky. Postihnuté miesto treba niekoľkokrát denne natierať oranžovožltým mliekom zo zlomenej stonky z čerstvo odtrhnutej rastlinky. Tento úkon sa opakuje po dobu cca 1 týždňa. Máme odskúšané a funguje to !

Upozornenie : Treba dávať pozor, aby sa mlieko nedostalo do očí ( poškodzuje rohovku ) alebo do úst a neostávalo na rukách ( farbí a môže leptať citlivú pokožku ).

Lastovičník väčší zbierame, spracovávame a používame aj my, nájdete ho v Tinktúre na potieranie.

Mastičku z čertstvého Lastovičníku si môžete kúpiť aj v našom e-shope.

Tím Dedík a dcéry

 

Krátke správy

pán Dedík poskytuje osobné konzultácie v Nemšovej a Piešťanoch. Objednávať sa môžete telefonicky na čísle 0948009788 alebo mailom na info@dedikadcery.sk.

Ako byť zdravý ak všade okolo vyčíňajú vírusy? Zásadnú rolu hrá imunita a prevencia. Osvedčené rady a postupy nájdete na našej web stránke v sekcii "ČLÁNKY".

Naše bylinné kvapky a prípravky zakúpite v obchodoch v Dubnici nad Váhom, Trenčíne, Piešťanoch a Trenčianskych Tepliciach, viac info v sekcii Predajne

Rýchly kontakt

Potrebujete s niečim poradiť, alebo máte nejakú pripomienku?

S radosťou Vám pomôžeme!

info@dedikadcery.sk